Netradicinis » Grūdo kelias

Edukacinė pamoka “Grūdo kelias”

Žvarbų sausio 22 dienos rytą su 5-9 klasių mokiniais vykome į Biržų rajone įsikūrusią Sodeliškio dvaro sodybą.  Turėjome tikslą aplankyti ne tik gražiai tvarkomą sodybos teritoriją, susipažinti su sodyboje eksponuojamais senoviniais mūsų krašto rakandais, bet ir sudalyvauti edukacinėje pamokoje ,,Grūdo kelias“.

Pažintinę kelionę pradėjome žvalgydamiesi  po sodybos teritoriją ir vidines patalpas. Ekskursijos vadovė Jolanta Matusevičienė supažindino su sodyboje vykdoma veikla, sodybos įsikūrimo istorija. Vėliau buvome pakviesti aplankyti sodyboje esančią senovinę klėtį, kurioje surinkta daugybė mūsų krašto darbo įrankių, baldų, kitų buities daiktų. Stebėjomės čia surinktų eksponatų gausa ir džiaugėmės galėdami juos paliesti, sužinoti, kaip jie veikė. Aplankėme sodyboje įsikūrusį vienintelį Lietuvoje veikiantį 1924-tųjų metų vėjo malūną, pabuvojome jo viduje, susipažinome su jo veikimo principais. Nepraleidome progos užeiti į kalvę, pamatyti didžiulį pečių, kuriame atliekami įvairūs kalvystės darbai.  Įpusėjus ekskursijai , keliavome į jaukią sodybos gryčią, kurioje sužinojome, kaip mūsų senoliai kepdavo duoną. Galėjome patys iš paruoštos tešlos susiformuoti savo kepalėlį ir kiekvienas pajusti kepamos duonelės gardų kvapą. Kol duonelė kepė, turėjome galimybę atsikvėpti vaišindamiesi naminių arbatžolių arbata.

Kadangi mokykloje – daugiafunkciame centre vykdome etnokultūros ir karjeros ugdymo projektą ,,Seniau-amatai, dabar-karjera“, todėl ši išvyką buvo puiki galimybė pažinti mūsų krašto senųjų papročių, gyvenimo būdo ir aplinkos išsaugojimo  būdus, prisiminti tai, kas jaunajai kartai tampa vis labiau užmirštamu paveldu.