Netradicinis » Knygnešiai

Kontrabanda, nešusi šviesą

Kovo 15 dieną 6 klasės mokiniai, prisimindami artėjančią knygnešių dieną, po pirmos pamokos išsiruošė į Biržų ,,Sėlos“ muziejų dalyvauti edukacinėje pamokoje ,,Kontrabanda, nešusi šviesą“.

Mokiniai turėjo galimybę dar kartą prisiminti lietuviškos spaudos draudimo laikotarpį, knygnešių veiklą. Šeštokai sužinojo, kad kontrabanda tuo laikotarpiu asocijavosi ne tik su neigiamais dalykais, bet ji žmonėms teikė tikėjimo ir vilties neprarasti savo gimtosios kalbos, suteikė galimybę skaityti lietuviškas knygas. Buvo įdomu sužinoti, kad kontrabandininkai per skylėtą Rusijos imperijos sieną (carinės Virbalio muitinės apygardoje) nešė, vežė ar plukdė ne tik ypač dideliais muitais apmokestintą sachariną, arbatą, bet ir caro valdžios draustas knygas lietuviškais rašmenimis.

Apžiūrėdami muziejaus ekspozicijas, susijusias su carinės Rusijos laikotarpiu, šeštokai įdėmiai išklausė muziejininkių pasakojimo apie J. Bielinio veiklą, jo ypatingą drąsą ir išmonę gabenant uždraustas knygas. Mokiniai sužinojo apie Pabiržėje gimusį A. Macijauską, kuris 1900 metais Sankt Peterburge išleido lietuvišką žemėlapį  „Žemėlapis lietuviškai latviško krašto“.

Reikia tikėti, kad ši literatūros pamoka netradicinėje aplinkoje vaikus supažindino ne tik su spaudos draudimo ir knygnešių veiklos laikotrapiu, bet leido geriau suprasti gimtosios kalbos ir ja parašytų knygų vertę.